Obrączki – jak dokonać najlepszego wyboru


W dawnym Egipcie kiedy kobieta nosiła pierścień swojego męża występowała jako jego pełnomocnik.
Obecnie obrączki są nieodłącznym elementem ceremonii ślubnej. Robione są z różnych materiałów: złota, srebra, platyny. Tradycyjne złote obrączki zastąpione zostają tymi zrobionymi z żółtego, białego lub czerwonego kruszcu. Dzięki tylu odcieniom złota łatwiej przychodzi zrobienie obrączek kilkukolorowych. Spotkać można obrączki w kształcie splotu kilku rodzajów złota.

Od strony wewnętrznej często obrączki są grawerowane. Znaleźć tam można inicjały partnera, jego imię, datę uroczystości zaślubin. Niektórzy chcą, by ich obrączki grawer opisał w sposób niestandardowy. Jedna ze znajomych par postanowiła wygrawerować na nich swoje pieszczotliwe zdrobnienia.

Do wyboru są obrączki yes, kruk, i inne. W jaki sposób dokonać właściwego wyboru przy zakupie?

Przy zakupie:

 1. Zarezerwujcie sobie czas na wizytę u jubilera. Przed wejściem do sklepu zobaczcie, jakie wzory są oferowane w internecie lub papierowym katalogu. Dzięki temu będziecie zorientowani w ofercie i cenach obrączek.
 2. Obrączki powinny pasować wizualnie do kształtów Waszych dłoni. Będziecie je nosić obydwoje ważne jest więc, byście obydwoje się dobrze w  nich czuli.
 3. Obrączki powinny dać się nosić przez lata. Dlatego oprócz wyglądu ważny jest komfort ich noszenia. Obrączki mają różne profile - jedne są proste, inne wklęsłe. Każda z tych form będzie inaczej czuć się na palcu. Zastanówcie się, czy obrączka nie jest za ciężka, bądź za lekka.
 4. Odpowiednia wielkość. Jubiler pomoże Wam dobrać odpowiednią wielkość obrączki. Warto wziąć pod uwagę to, że palce zmieniają swój obwód. Większy będą mieć w parny dzień, a mniejszy zimą. Z biegiem lat jedno z narzeczonych może przybrać na wadze. Z czym związana jest długotrwała zmiana wielkości palców. Są obrączki, które łatwo można dostosować do zmieniającego się obwodu palców, są też i takie, których wzór utrudnia zmniejszenie, bądź zwiększenie. Wybierając więc obrączki zapytaj sprzedawcę, czy dany wzór będzie ładnie wyglądał po zmianie obwodu obrączki.
 5. Trwałość wzorów i kolorów. Kupując obrączki warto mieć na uwadze fakt, że będą one zmieniać się w czasie. W zależności od wzoru po upływie kilku lat od ślubu może on być ciągle widoczny, bądź już nie. Decydując się na zakup droższych obrączek z misternym wzorem dobrze jest się wypytać o możliwe zmiany. Obrączki są przez małżonków często noszone, więc płytkie wzory ulegają zatarciu. Wzory płytkie to np. zróżnicowanie faktury obrączki. Kiedy z jednej strony obrączka jest matowa, a z drugiej błyszcząca. Każda obrączka ściera się wraz z latami użytkowania. Przymiatowione obrączki w kilka lat po ślubie będą gładkie i błyszczące.
 6. Z diamentem? Panie często chcą stać się posiadaczkami obrączki ozdobionej szlachetnym kamieniem.
 7. Decydując się na obrączki grawerowane - weź pod uwagę takie, ich wzory, by było to na nich możliwe. Nie każdy wzór jest przystosowany do wykonania napisów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakie pytania warto zadać sprzedawcy:

 • czy obrączka z tym wzorem da się łatwo  zmniejszyć lub zwiększyć?
 • czy możliwe jest wykonanie na tym wzorze graweru?
 • czy wzór jest trwały?
 • jak ten wzór będzie wyglądał za kilka lat?
 • czy obrączki można wymienić?
 • czy obrączki można powiększyć/zmniejszyć w cenie zakupu?

Jolanta

Więcej na temat przygotowań uroczystości ślubnej znajdziesz tutaj:Podobają Cię się artykuły? Wpisz się do ślubnego biuletynu:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

About organizacja wesel

Artykuły o tematyce ślub i wesele, informacje pomocne w przygotowaniu uroczystości ślubnej, informacje o targach ślubnych.

Dodaj komentarz

Dodaj Twój komentarz

Musisz być zalogowany by skomentować tego posta.